26.03.2023

Добруджанска трибуна

Информационна агенция

Опустошително земетресение удари Турция, загиналите са над 1500

Трусът от 7,8 по Рихтер разтресе южният турски град Гиазентеп до границата със Сирия рано сутринта вчера, България прати спасители на съседите ни
По последни данни над 1500 души са загинали в Сирия и Турция в резултат на опустошителното земетресение близо до южния турски град Газиантеп рано сутринта вчера. Съобщава се и за няколко хиляди ранени, за разрушения и щети по сградите. В района на първия трус в област Кахраманмараш се намират лагери със сирийски бежанци.
Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер и дълбочина около 18 км разлюля югоизточна Турция, близо до границата със Сирия, рано тази сутрин, докато хората още спяха. Земетресението е било усетено от милиони хора в Турция, Сирия, Ливан, Кипър и Израел.
В Турция жертвите са най-малко 912 души и повече от 5000 души бяха ранени, заяви президентът Раджеп Ердоган. той също така каза, че това е най-голямото бедствие в страната от 1939 г. насам, като добави, че в резултат на него са се срутили 2818 сгради, предаде Ройтерс.
Най-малко 560 души бяха убити в Сирия и повече от 1000 души бяха ранени, съобщи сирийската държавна информационна агенция (SANA), цитирайки високопоставен здравен служител.
„Броят на жертвите от земетресението нарасна до 560 загинали и 1089 ранени“, каза Ахмед Дамирия, помощник на сирийския здравен министър по-рано вчера. Смята се, че броят на жертвите, отчетен от държавните медии, включва само тези, които живеят в контролирани от правителството райони, напомня Ройтерс.
Спасителен екип на Белите каски пък съобщи, че най-малко 221 са били убити и 419 ранени в сирийските райони, контролирани от бунтовниците, съобщава Франс прес.
През следващите часове бяха регистрирани над 40 вторични труса, някои с магнитуд над 6,0 по Рихтер. Турция обяви извънредно положение в засегнатите провинции и призова хората да не използват мобилни телефони, за да могат спасителите да координират операцията. Спрени са полети на летищата в окръг Хатай и в Газиантеп.
Петролният терминал в турския град Джейхан прекрати работата си заради труса. Пристанищата в югоизточна Турция също са засегнати, като някои са напълно затворени, а други – със забавена дейност. Операторът на турските петролопроводи „Боташ“ съобщи, че засега не са установени щети по управляваните от него тръби и петрол продължава да тече както по направлението Киркук-Джейхан, така и по трасето Баку-Тбилиси-Джейхан.
В Сирия президентът Башар Асад свика извънредно заседание. Много от сградите в засегнатите райони понесоха щети по време на избухналия преди близо 12 години конфликт в Сирия. Влаковете в северната част на страната са спрени като предпазна мярка. Пътищата и мостовете се проверяват.
Ръководителите на ЕС и НАТО изразиха съпричастност с пострадалите от бедствието и изразиха готовност двете организации да окажат необходимата помощ. Обещания за подкрепа дойдоха и от редица държави, сред които САЩ, Израел, Украйна, Русия, Германия, Франция, Гърция и други.
„Това е може би най-силното земетресение в този район от около 100 години“, каза пред БНР проф. Николай Милошев, ръководител на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.
Той уточни, че при тази сила на земетресението вероятно вторичните трусове ще продължат повече от година:
„Първите вторични трусове може би са нанесли повече щети върху сградите. Силното земетресение ги е увредило, а последващите са ги разрушили“.
По думите му трябва да се въведе строителство, при което и мощни земетресения да не могат да разрушават сградите.
„В световен мащаб въпросът „Кога ще има земетресение?“ все още стои. И в Япония се изненадват от земетресения, и в Турция, в цял свят е така“, коментира той.

Print Friendly, PDF & Email