
Успешен ловен сезон отчита Илия Михайлов – председател на Управителния съвет на Ловно-рибарското сдружение-Добрич. Двойно повече са отстреляните диви свине, над 46 броя за всички ловни дружини в област Добрич.„Популацията на тъй нар. хищници – чакали, скитащи кучета, лисици, се повишава. Лисиците продължават да навлизат в дворовете на къщите в селата, могат да се видят дори и в квартали в Добрич.Целта ни е да стимулираме ловците да отстрелват колкото може повече от тези вредни животни. За всеки отстрелян хищник ловецът получава по 4 патрона. Важно е да кажем, че не може да се стреля на по-малко от 200 метра от населени места. Трябва обаче да признаем, че част от ловците не ловуват на хищници, просто ги подминават”, добавя Михайлов.Той отчита и добра слука при фазани, яребици и пъдпъдъци. „Това, което разселваме всяка година, се отблагодарява с положителни резултати по време на отстрел. Ежегодно се разселват фазани и яребици. Грижим се и за храненето на животните през зимните месеци, осигуряваме охрана на дивеча”, каза още Михайлов. Най-важното е, че ловните излети завършват без инциденти, подчерта той. „Тази година, след 10-годишно прекъсване, организирахме и лов на заек. Целта беше да установим дали се е повишила популацията при заека. В продължение на три години разселвахме в нашите ловни полета по 240 заека. Резултатът обаче е по-скоро негативен. Отстреляни са общо около 34 животни. Причините са комплексни. Този вид дивеч се отстрелва много лесно. Бракониерите го „атакуват” често, употребата на пестициди също вреди”, обяснява Михайлов.
Илия Михайлов днес участва в София в работата на заседанието на Управителния съвет на Националното сдружение на ловците и риболовците. „То ще подготвя общото събрание на организацията, което ще бъде на 24-25 юни догодина”, добави той.
Според Михайлов, мераклиите за авджии са „в застой”. „Наблюдава се относително постоянен брой на ловците, които в страната са над 130 000, в област Добрич – около 950”, казва още Михайлов. На територията на област Добрич има 31 ловни дружини с 950 ловци в тях. Те извършват лов на площ от 119 000 хектара, основно в община Добричка. 8 са жените-ловци, но Михайлов очаква да има ново женско попълнение след предстоящия курс, който ще се проведе през летните месеци.
Традиционната вечеринка на Ловно-рибарското сдружение-Добрич, ще се проведе на 21 март в ресторант „ЕрКа 3”. Това ще бъде нейното 80 издание. Началото на ловните вечеринки е поставено в област Добрич през 1943 година в село Паскалево. „На 16 януари 1943 г. в селото е проведена томбола с дивеч, като всеки член на сдружението е бил длъжен да донесе по 1 заек, а, ако не може, трабва да внесе 100 лева в дружествената каса. Преди това е бил организиран ловен излет за отстрел на заек”, припомня Илия Михайлов, който вече 20 години е председател на Управителния съвет на Ловно-рибарското сдружение-Добрич, има стаж 32 години като ловец. На вечеринката ще бъдат наградени най-добрите ловни дрижинки в областта при отстрелването на различни видове дивеч. Предвижда се богата томбола, както и викторина, подготвена от Държавното горско стопанство-Добрич.Ще се проведе и традиционното надиграване. За първи път ще има награда за „Хищничар” – ловецът, отстрелял най-много хищници през изминалия ловен сезон, каза още Михайлов.ДТ
Още новини
Ресторантьорите в Добричко: Приблемът с недостига на кадри е по-голям от ДДС-ставката
Наградиха победителите от конкурса за детска рисунка „С очите си видях бедата“ в Каварна и Добрич
Приключи една ера, белязана от най-слабият председател на БОК