
Две родилки и бебетата им са били спасени в родилното отделение на МБАЛ „Света Анна“ във Варна. Първият случай е от края на 2022 г., а вторият – от този месец.
„И двете жени приехме с възможно най-тежката патология на бременността – placenta previa. Това е състояние, при което плацентата е разположена пред плода, а в тези случаи имахме влючително врастване в маточната стена“, разказа началникът на отделението д-р Милко Папазов, цитиран от „Морето.нет“.
„Състоянието налага при родоразрешението матката да бъде отстранена, което носи огромен риск от големи кръвозагуби, нарушено кръвоснабдяване, съпътствани с висок риск от леталитет“, признава специалистът.
„Благоприятният изход и в двата случая се дължи както на своевременно поставената точна диагноза, така и на добрата подготовка за посрещане на всички усложнения, които могат да възникнат при подобни пациентки“, коментира д-р Папазов.
В операционните и в двата случая влизат висококвалифицирани екипи от акушер-гинеколози, хирурзи и реаниматори, ръководени от проф. Явор Корновски, както и операционни сестри и акушерки. Медиците, благодарение на чийто труд, умения и всеотдайност две варненски жени се прибраха с живи и здрави бебета у дома, са д-р Милко Папазов, доц. Станислав Славчев, д-р Стоян Костов и анестезиолозите – д-р Фатме Чалъкова, д-р Радослав Николов и д-р Добромир Мичоров.
След няколкочасови операции, едната от които съпътствана с преливането на огромни количества кръв и кръвни продукти, осигурени своевременно от Центъра по трансфузионна хематология, и двете интервенции приключват успешно. Спасени са както родилките, така и техните бебета.
„Не допуснахме усложнения както в оперативния, така и в следоперативния период и успяхме да се преборим за живота на жените и на техните деца и те вече са си у дома“, коментира началникът на родилното в МБАЛ „Света Анна“.
И за двете майки това не са първи бременности. И при двете предишните раждания са били с Цезарово сечение.
„Истината е, че тези случаи зачестяват в световен мащаб. Това има пряка връзка както със зачестяването на ражданията с Цезарово сечение, така и с абортите“, обяснява д-р Папазов.
По официални данни средният процент раждания със секцио в България в момента е 55%. Има страни, в които той е почти 80 на сто. В МБАЛ „Света Анна“ процентът е 38.
Placenta previa може да бъде установена във втория триместър на бременността. При прецизно проследяване, родоразрешението се изтегля около месец преди термина, за да има благоприятен изход и за жената, и за бебето.
„Родилното и отделението по акушерство и гинекология на МБАЛ „Света Анна“ във Варна са с най-високо ниво на компетентност. Приемаме всички най-тежки случаи от Североизточна България, а в същото време няма никаква разлика в заплащането на клиничните пътеки между болниците с най-високо ниво на компетентност и останалите“, коментира д-р Папазов.
Припомняме, че родилното отделение на МБАЛ „Света Анна“ през миналата година беше единственото, което приемаше бременни с коронавирус, за които бяха създадени всички условия за изолация от останалите родилки.
Още новини
Ще отвърнем на всички руски удари закани се Володимир Зеленски
3000 лева премия от община Димитровград за европейския шампион по борба Георги Иванов
Производител: Повече от една трета е намаляло потреблението на мед на дребно