
Самодейците разнасят славата на добруджанския фолклор из цялата страна и носят призове от участията си във фестивали
12 читалища функционират на територията на Община Тервел. Пазители на традиционните български ценности, те са мост между миналото и настоящето, разпространяват култура и знания. Самодейците от Тервелско разнасят славата на добруджанския фолклор из цяла България и се връщат с призове от участията си, похвали се заслужено Община Тервел.
„В Тервелско има читалища в селата: Безмер, Божан, Жегларци, Зърнево, Каблешково, Коларци, Кочмар, Нова Камена, Орляк, Поп Груево, Честименско и Кладенци. Oт читалище „Д. Дончев – Доктора – 1893“ гр. Тервел са поели своя път много певци и танцьори.
Самодейните групи към читалищата вземат участие във всички културни форуми, организирани от Община Тервел.
Не можем да не отбележим успехите на самодейните певчески групи. Малки и големи представят песните, обичаите и носиите по различни краища на страната. Много са наградите, получени от тях.
Гордост за нашата община са участията на Мъжката и Женска певчески групи от с. Кочмар в XX Национален фестивал „Песните в полите на Балкана“ с. Жълтеш, обл. Габрово. Мъжката певческа група получава Първо място и Златен медал на 06-07 юли 2019г., а на 3 и 4 август 2019г., и Мъжката, и Женската певчески групи, печелят Първо място и Златен медал от Националния фолклорен фестивал „Фолклорен извор“ с.Царевец, общ. Свищов.
Други изявени самодейци – Женската певческа група от с. Жегларци, през месец април тази година си поделиха първото място и награда от Конкурса „Добруджа търси талант“, с Мъжката певческа група от с.Кочмар.
През месец юни вземат участие във фестивала „Петровска китка“, от където получават първо място, а през месец юли в гр. Априлци от фолклорния фестивал „Искри от миналото“ – Първо място и Златен медал.
Във фолклорния фестивал „Искри от миналото“, който се проведе на 27-28 юли 2019г. в гр. Априлци, взеха участие и други наши самодейни състави към читалищата в с. Коларци и с.Безмер, от където жените от с. Коларци си тръгват с Диплом – Второ място и сребърен медал.
Певческата група към читалището в с. Безмер, макар и създадена през февруари 2018 год., получава първото си признание за своята работа и талант – Първо място и Златен медал. До сега те са взели участие в с.Червенци на гайдарското надсвирване „Писнала гайда писана“, в Ситово „С песните на Добруджа“ – грамота, в с.Средище през юли в „На раздумка, песен и почивка в Горещниците“ и получават отново грамота. Участват съвместно с ДГ в с. Безмер и с певческата група от с. Коларци в различни мероприятия.
Групата за автентичен фолклор „Арабаджийки“ към НЧ „Пробуда-1940г.“ с.Коларци, заедно със сестричките Деря и Ямур Технур, са взели участие в с.Червенци на „Писнала гайда писана“, където получават грамота за участие. Малките участнички Деря , Ямур и Ярен са получили грамота и предметна награда в конкурса „Добруджа търси талант“ през месец април 2019г. Не се съмняваме, че това няма да е последната награда за талантливите момичета.
В читалището в с. Зърнево също усърдно работят с Детската певческа група и разбира се, признанията не закъсняват. На 30 април 2019г. участват в Празник на Фолклорното изкуство „Като жива вода – Суворово 2019 г.“, където са класирани на Първо място и получават Диплом и плакет.
На 22 юни 2019 г. самодейната група към читалището в с. Кладенци посети XX Фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в с.Лозен, обл. Хасково. Групата взима грамота за участие, а също така Трета награда и бронзов медал за изпълнение в раздел Автентичен фолклор. В конкурса за най-красива носия журито присъжда Диплом, а в раздел Автентичен фолклор – индивидуални изпълнители, Петър Петров е награден с Диплом за Второ място и Сребърен медал.
За участие и добро представяне на празника „Тепреш, пъдръллез и сабантуй – мост между минало и настояще -2019г.“ гр. Добрич на 18 май 2019г., самодейната група при читалището в с. Божан получава грамота за приноса и популяризирането на традициите, културата и бита на турската и татарска общности.
На 13 юли на първия Национален фестивал на турския фолклор – 2019г. в гр. Дулово получава грамота и парична награда за участие. Месец по-късно на 13 август 2019г в Общински музей гр. Тервел, в мероприятие организирано по програма „Наше лято“, групата показва обичая „Къна“ – моминска вечер на булката.
И читалищата от Нова Камена и Каблешково също вземат участие и показват различни обичаи.
Групата от с. Нова Камена представя обичая „Външна седянка“, а самодейците от с.Каблешково обичая „Белене на платно на чешмата“.
Това далеч не са всички изяви на групите. Новокаменци могат да се похвалят с плакет и плакет отличие за добро представяне, спечелен в Новград, общ. Русе, както и плакет и грамота сребърна пафта от Международен фестивал провел се в Кюстендил в края на месец юли тази година.
С не по-малко изяви могат да се похвалят и участниците от с. Каблешково. Освен традиционно силното участие в местните общински прегледи на фолклора, получават грамота за участие за индивидуални изпълнители в общинския кръг на конкурса „Добруджа търси талант“. Женската певческа група участва в XX Национален фестивал с. Лозен, обл. Хасково „Кехлибарен грозд“ и получава Трето място, Бронзов медал и Диплом в раздел „Автентичен фолклор“ категория „Песни и хора“.
Да не забравяме и Танцово певческата група при НЧ“ Д.Дончев – Доктора-1893г.“ гр. Тервел, които тази година опитаха изява в нов стил, като се явиха на фестивал за Стари градски песни „ С песен в сърцето“ в Исторически музей гр. Габрово и получиха грамота за добро представяне. Групата се представи и в Румънско – Български фолклорен фестивал „Тулча-2019г.“, който ще се проведе на 23-25 август в гр. Тулча, Румъния. Компания в песните им прави групата от с. Каблешково.
Още новини
Общинските съветници решиха информацията за финансовите резултати на „Градски транспорт Добрич” да се прецизира
Божена Василева от СКХГ “Ритмик” спечели многобоя на мeждународния турнир ,,Кралица на Аида” в Хасково
754 места в първи клас обявиха училищата в Шумен