Да бъде закупено допълнително оборудване, което да облекчи работата на екипите на Спешна помощ при вдигането и пренасянето на пациенти, предлага Съюзът на парамедиците в България в писмо до министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков.
Стойността му не е голяма, а ползата, която ще донесе, ще бъде голяма както за медиците, така и за пациентите, се посочва в съобщение до медиите.
„Били сме свидетели, как при инциденти колегите търсят близки и съседи, които да помагат при вдигане и местене на тежкоболен, който не може да стигне сам до линейката. Чувстваш се безсилен, когато няма кой да помогне, молила съм минувачи, които са ми отказвали. Въпросът „кой да носи пациента“ е много актуален в последните дни, но за съжаление коментарите са поляризирани и разделят съсловието в спешната помощ, вместо да го обединят“, коментира председателят на Съюза на парамедиците Ива Пехливанска, цитирана в съобщението.
В ситуации, когато не бъдат намерени близки и познати, спешните медици търсят съдействие от други служби, а така се губи ценно за пациента време, посочват от организацията.
Съгласно стандарта по спешна медицина, преместването на спешен пациент е определено като основна професионална компетентност в списъка по дейности за всички мобилни спешни екипи и при изпълнение на своите мисии те са длъжни да използват всички налични възможности за транспорт на пациента до болница, а в случай на възникнал проблем, включително и с транспортирането на пациента от дома му до линейката, да потърсят помощ чрез районната координационна централа.
С наличното оборудване в линейката обаче е трудно, а понякога невъзможно да бъде вдигнат неподвижен и тежък човек. Особено ако медицинският екип е от жени, или от по-възрастни медици, посочват още от съюза на парамедиците.
Още новини
МС: До дни ще започне удостоверяването на машините за предстоящите избори
В община Добричка въпросът е дали ще има местен референдум за ВЕИ-паркове или не
Денят на Добрич в снимки