
Проф. Д-р.ист.н. – Ръководител на международната българо-канадско-френска археологическа експедиция Залдапа , заедно с проф. д-р Никола Бодри – от университета Римуски – Квебек – Канада и зам. ръководителите доц. д-р Албена Миланова от СУ „Кл. Охридски“ доц. д-р Доминик Моро от Университета на гр. Лил- Франция и д-р Йото Валериев ще дадат пресконференция за резултатите от археологическите проучвания тази година на новооткритата 2018 г. раннохристиянска базилика № 2 и главната порта на крепостта Залдапа.
Вече е ясно, че това е една от най-представителните базилики от V-VІ в. в българските земи и Добруджа с документирана тази година дължина 54 м и ширина 21 м.
Тази година е разкрит частично притвора на базиликата, атриума и започна разкриването на крипта за свети мощи под олтара, която ще бъде разпечатана тези дни.
Разкопките на главната северна порта свидетелстват за три преустройства – изгораждане в началото на ІV в., преустройство в V в /вероятно след хунското нашествие/ и трето проустройство през VІ в. за които ще разкаже д-р Брахим Мбарек от Страсбург – водещ специалист по римско крепостно строителство.
Руините от Залдапа днес се намират южно от село Абрит, област Добрич в България. След римската експанзия в Тракия селището се разраства. За кратко е седалище на епископия и е начално огнище на най-голямото въстание срещу император Юстиниан I Велики. Залдапа разполага с мощна укрепителна система от ров и крепостна стена с дебелина от над два метра и подсилена с издадени, правоъгълни, отбранителни кули. Северната порта е двойна и представлява сложно съоръжение предполагащо изолирането и блокирането в капан на нападателите успели да преминат през първата градска врата. Градът преустановява съществуването си след нашествията от седми век.
Още новини
Общинските съветници решиха информацията за финансовите резултати на „Градски транспорт Добрич” да се прецизира
Божена Василева от СКХГ “Ритмик” спечели многобоя на мeждународния турнир ,,Кралица на Аида” в Хасково
754 места в първи клас обявиха училищата в Шумен