
На среща с министър Явор Гечев в четвъртък ще го питат и как ще се решат проблемите, които създава вносът на зърно от Украйна
За Закона за кооперациите, за участието на земеделски производители в проекти по Плана за възстановяване и устойчивост, за проблемите, които са свързани с вноса на зърно от Украйна ще разговарят в четвъртък председатели на земеделски кооперации с министъра на земеделието Явор Гечев и представители на екипа на ведомството, съобщи председателят на областния съюз на земеделските кооперации „Добруджа” в Добричка област Кирил Комитов. Въпросите, които ни интересуват, сме изпратили предварително, добави той. „Настояваме за приемане на нов закон за коопериране в земеделието, искаме яснота какво предлага на земеделските производители Планът за възстановяване и устойчивост, както и да се реши проблемът с вноса на зърно от Украйна, който провали търговията с пшеница и слънчоглед в България”, обясни Комитов.
Срещата се провежда в рамките на квалификационен семинар, в който участват председатели и счетоводители на земеделски кооперации от Североизточна България. Семинарът започна вчера и продължава до четвъртък в хотел „Интернационал” в курорта „Златни пясъци”. Организатори са областните съюзи на земеделските кооперации в Добрич и Варна. През първия ден се проведе семинар със счетоводителите.
„Ние сме солидарни с Украйна, но се създава локално пренасищане на пазара на земеделска продукция, защото, вместо коридори за износ, нашите държави се превръщат в складове”, заяви преди дни министърът на земеделието Явор Гечев на среща със своите колеги от Полша, Румъния, Унгария и Чехия, по време на международното изложение „Зелена седмица-Берлин 2023”. „Още преди три месеца предупредих, че помощта, която оказваме на Украйна, ще струва скъпо на държавите от нашия регион”, допълни българският министър.
Ситуацията в държавите близо до границата с Украйна, показва, че се случват неща, които изкривяват пазара и не само при слънчогледа. „15 млн. тона украинска пшеница минаха през европейските пазари.В момента в България има около 5 млн. тона пшеница, като добитата в страната ни през 2022 г. бе близо 6,5 млн. тона” посочи министър Гечев. Той информира още, че заради близостта на Черно море до войната на практика се избягва морският транспорт. В тази връзка е необходимо да се търсят други транспортни коридори, вкл. ползването на жп връзките. „Освен пряката помощ за Украйна, трябва да мислим как да регулираме тези процеси”, отбеляза той. „Необходима е европейска солидарност и за нашите държави, защото конкурентоспособността е нарушена. Все пак продукцията, която влиза от трети държави, не се произвежда по същите екологични стандарти, както произведеното в Европейския съюз”, беше категоричен Гечев пред своите колеги.
Всички присъстващи на срещата се обединиха около мнението, че, ако не се вземат мерки, ситуацията ще продължи и тази година. Министрите на земеделието се договориха темата да бъде поставена по време на следващото заседание на Съвета на министрите на ЕС. ДТ
Още новини
Откриват новия мотосезон във Варна следващата седмица
Отварят пещера „Бисерна“ за посещения от 10 април
Варна отново с шампион по бадминтон