
Кръводарителите у нас са се увеличили с около 4%, съобщи директорът на Националния център по трансфузионна хематология. Въпреки това страната ни остава на едно от последните места в Европа по брой кръводарители. Кръвните центрове в страната вече разполагат и със съвременна апаратура за изследване на дарената кръв. България е сред пoследните държави, които въвеждат NAT технологията.
Никoла дарява кръв за трети път.
Никола: За да помагам. Мой близък преди се нуждаеше от кръводаряване, затова сега решавам и аз да давам.
Никола е доволен от предложението на здравното министерство кръвните центрове да уведомяват дарителите, ако се окаже, че кръвта им е заразена с хепатит B, C или СПИН. България вече ще изследва дарената кръв за тези болести с най-съвременната технология.
Д-р Ваня Йорданова – Национален център по трансфузионна хематология: Тестовете, които използвахме досега, не позволяваха да откриваме заразени хора в рамките на до 45 дни назад.
С NAT технологията Хепатит B, C и ХИВ се откриват до пет дни след заразяването.
Д-р Ваня Йорданова – Национален център по трансфузионна хематология: Вероятността за предаване на инфекция чрез кръв практически се свежда до нула. Ние си работехме, както трябва, тестовете, които използваме, са на световно ниво.
С новата технология донорът ще разбира по-рано, ако кръвта му е заразена. Така терапията ще започне навреме, а лечението ще е по-евтино. Освен това плазмата, която се отделя при вземане на кръв и се използва за производство на някои лекарства, вече ще се изследва у нас. Оборудването и обучението на спциалистите за NAT технологията се поема от програма на образователното министерство. Здравното се ангажира да осигури средства за консумативите, нужни за изследванията.
Източни: БНТ
Снимка: НЦТХ
Още новини
Няма Меси, няма купа. Лео изгледа от трибуните мъките на Интер Маями на финала
Апелативния съд даде от втори път ходна делото срещу Георги Семерджиев
КЗК проверява случая с „овче сирене“,направено от краве мляко